soccertrip365.com #People #Football #Traveling

W poszukiwaniu Legii w Poznaniu! cz.2

Legia, dziś wiemy że najbardziej znanym klubem, który ma w swoim mieście legionistów to jest Warszawa i Chełmża  ale wiele lat temu też w Poznaniu był taki klub.Wraz z nami w tą podróż wybrali się też nasi patroni medialni: podkarpacielive.pl, sportowywroclaw.pl, goal.pl magaznpilkarz.pl olesnickisport.pl, 2×45.info

Na nasz lutowy groundhopping wybraliśmy Poznań.

 

Wielkopolska może poszczycić się klubami które mają już ponad sto lat [link do rankingu], tym razem udało nam się dotrzeć w  2 miejsca. Stadion Lecha w Poznaniu na ul.Bułgarskiej  i Stadion im. Edmunda Szyca. Jest jeszcze kilka innych które czekają na nas i o których na pewno napiszemy wkrótce.

wejście na stadion na Dolnej Wildzie

wejście na stadion na Dolnej Wildzie

Wizyta na tych dwóch obiektach dała nam obraz dwóch zupełnie innych światów.Stadion Lecha Poznań to współczesny klub europejski z pięknym stadionem a stadion na „Szyca” to relikt przeszłości z ciekawą historią. Dotarliśmy tam komunikacją miejską a następnie spacerując  przez park ukazał nam się centralny punkt w mieście! Zapytaliśmy pewnego Pana o ten stadion,był zdziwiony że pytamy o Legie w Poznaniu,uświadomił nam że ten stadion jest kojarzony z Wartą.

2007r.stadion 2007r. http://poznan.fotopolska.eu/

stadion 2007r. http://poznan.fotopolska.eu/

 

teraz… jest różnica?

tak wygląda obiekt luty 2015 r.

tak wygląda obiekt luty 2015 r.

Miejsce gdzie były rozgrywane Finały Pucharu Polski

1973 , Stadion 22 lipca , finał Pucharu Polski 1973 Legia Warszawa – Polonia Bytom Zdjęcie poloniabytom.pl

swoje mecze rozgrywała tu też Reprezentacja Polski [10-krotnie]

Na 75-lecie Warty stadion odwiedzili piłkarze, których nie trzeba przedstawiać.•fot. archiwum klubu Warta Poznań

a ostatnią z bramek z orzełkiem na piersi na „Szyca” zdobył Zbigniew „Zibi” Boniek. było to w 1980r. Wygraliśmy 1-0 z Reprezentacją Szkocji.

 

 

W Polsce jest zapewne wiele miejsc, które są w takim stanie. Tyle lat minęło od ostatnich meczy Warty, na najwyższym poziomie [ (1993/94 i 1994/95) ]. Czy władze nie potrafią przez 20 lat zadbać o centrum miasta? W 1998 roku został sprzedany (w niejasnych okolicznościach) i dziś jest wrakiem…. We Wrocławiu  brakuje „zielonych”, naturalnych boisk do trenowania, przypuszczam ze tu w Poznaniu też jest podobnie… ale wygodniej jest nic nie robić.

Płytę boiska otaczają trybuny lasu,na boisku chwasty w obrębie obiektu bezdomni i mnóstwo złomu..

to jeden z mieszkańców stadionu

to jeden z mieszkańców stadionu

 

Czy jesteśmy tak bogaci by pozwolić sobie na marnowanie przez tyle lat miejsca do trenowania? Może nie trzeba było z Pruszkowa transferować Lewandowskiego do Poznania, a wychował by się na obiekcie „Szyca” ktoś równie pracowity i utalentowany?

Wizyta na tym stadionie pokazuje nam jak w dzisiejszych czasach liczy się tylko kasa a nie pamięć historyczna.

Jesteśmy bardzo  ciekawi co się dalej stanie z tym obiektem.

POZOSTAŁA RELACJA Z POZNANIA 2015R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *