soccertrip365.com #People #Football #Traveling

Górnośląski Trip – MKS Śląsk Świetochłowice

Po dotarciu na Górny Śląsk z Wrocławia wyruszyliśmy od razu do Świętochłowic. Przeglądając historyczne stadiony w Polsce natknęliśmy się na zdjęcie na którym był kanciasty, potocznie mówiąć „komunistyczny” budynek klubu MKS Śląsk Świętochłowice.Zdecydowaliśmy że musimy ten obiekt zobaczyć na żywo.

_DSC0920 (Kopiowanie)

MKS ŚLĄSK ŚWIĘTOCHŁOWICE

 

Ów stadion budowany był w latach 70. a otwarty został w 1979 roku. Podczas inauguracji padł rekord frekwencji który się nigdy więcej nie powtórzył, było to bagatela 27 000 ludzi. Dla porównania dziś miejsc na których można usiąść jest 244. ;)

Jeśli chodzi o klub powstał w roku 1920 a pierwszy mecz rozegrał 21 marca tego roku pokonując Polonie Bytom 2:1.Klub zmieniał lokalizację boiska ze względu na złe warunki płyty boiska oraz otoczenia. Również w związku z różnymi działaniami geopolitycznymi które się działy w tamtym okresie w klubie często grali piłkarze niemieckiego pochodzenia. ( np. po rozpadzie niemieckiej drużyny SV 1913)

Paradoksem jest to że awans świętochłowiczan do ekstraklasy w 1928 roku przysporzył im wiele problemów aniżeli zalet. Klubu często nie było stać na wyjazdy do Lwowa,Warszawy,Torunia czy Poznania. Naturalnym było to że w takiej sytuacji rok po awansie drużyna spadła do niższej ligi.

Największy sukcesy to

Ze stadionem nierozerwalnie łączy się również historia polskiego żużla. W 1951 roku powstała sekcja która odnosiła wiele sukcesów, znacznie większych niż ta piłkarska. Na przemian występowali w I i II lidze zdobywając kilkanaście medali.

Podobno są jakieś plany odbudowy stadionu, będziemy na pewno bacznie obserwować ten temat. :)

GALERIA Z WIZYTY NA STADIONIE TUTAJ:

http://soccertrip365.com/news/slask-swietochlowice-klub-zalozony-w-1920-roku/

 

#SOCCERTRIP365 #SOCCERTRIPNAFALI

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *